SKU: DWF18V3S
  • Width: 17.75"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 24.25"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Stainless Steel Tub: No
  • Fully Integrated Controls: No
  • Tall Tub: No
  • Decibel Level: 53.0 db
  • Cycles Count: 6
  • Style: Full Console
Avanti |Authorized Dealer
In Stock|Only 3 left
Sign in / Sign up to earn 469 points (
color: Stainless Steel
Avanti DWF18V3S
Avanti DWF18V0W
Estimates for:
Protect Your Item
GET READY FOR INSTALLATION
PRODUCT DESCRIPTION
Lighten workloads with this 18" dishwasher from Avanti. The perfect dishwasher for the office, studio apartment, basement, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small dishwasher.
Specifications
Unit Dimensions (in)
32.25 H x 17.75 W x 24.25 D
Unit Weight (lb)
70.60 lbs.
Carton Dimensions (in)
34 H x 20 W x 26.5 D
Shipping Weight (lb)
82 lbs.
Power
15A/120V/1650W
Installation Type
Built-In
Carton Dimensions
34 H x 20 W x 26.5 D
GTIN
EAN
UPC
8 standard place settings capacity
Electronic control panel with LED display and cycle status indicators
Delayed start and 3 additional wash options (High Temp Wash, Sanitize, Extra Dry)
6 automatic cycles (Regular, Automatic, Intensive, Delicate, Super, Rinse)
Rinse aid dispenser
Nylon coated upper and lower racks
Low noise rating: 53 decibels
Three-stage filtering system
Unit is ADA complianta
Energy Star Certified
Unit Weighs 61 lbs
18" dishwasher
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Unit Dimensions: 32.25" H x 17.75" W x 24.25" D