SKU: REF36FDFZXNT
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 7/6/2026 | Must be postmarked by: 9/07/2026
  • Type: Freestanding
  • Style: French Door
  • Width: 35.87"
  • Height: 69.87"
  • Depth: 29.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Refrigerator Capacity: 15.0 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 6.6 cu. ft.
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 21.60 cu. ft.
  • Number of Shelves: 5
  • Series: Professional Series
Bertazzoni Professional Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 9,658 points (
color: Stainless Steel
Bertazzoni REF36FDFZXNT
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Handle kits are sold separately.
All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Specifications
Size
36 in
Cooling system
frost free
User interface
LED touch control interface
Display functions
Lighting
LED side & top rail illumination
Door ajar alarm
yes
Door finishing
stainless steel
Cabinet finishing
white
Refrigerator net capacity
15 cu.ft
Refrigerator shelves
4 height-adjustable, of which 1 retractable + 1 stationary
Refrigerator drawers
2 large size with adjustable humidity
Door storage
6 gallon-sized bins
Freezer net capacity
6.6 cu.ft
Freezer drawers
2 large full-width drawers with separate temperature control
Automatic ice maker
yes
Ice production capacity
4.4 lbs / 24h
Water filter
Water supply pressure
30-100 PSI
Sound rating
43 dbA
Certification
ADA Compliant, CEC, UL
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 3 A
Power rating
280 W
Power connection
NEMA 5-15P with 67" power cord
Energy consumption
658.0 kwh/yr
Size
36 in