SKU: B18IF905SP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
  • Style: Upright/Panel Ready/Column
  • Type: Built-In
  • Width: 17.75"
  • Height: 83.75"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • Series: Benchmark Series
  • Hinge Side: Left
Bosch Benchmark Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 12,998 points (
color: Panel Ready
Bosch B18IF905SP
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Door Options
Left Reversible
Hinge Type
Flat Hinge
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity - AHAM
8.6
Color
Not Applicable
Material Number
B18IF905SP
Brand Name
Bosch
Category
Upright Freezers
Product Name
Benchmark(R), built-in freezer, 18'', flat hinge
Upc
Series
Benchmark(R)
Appliance Color/Finish
Custom Panel
Energy Star(R) Certified
Yes
8.6
Installation
Integrated
Built-In / Free-Standing
Built-in
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
42
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
83 3/4
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
84
Gross Weight
Power Cord Length
118"
Adjustable Feet
Yes - all
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
83 3/4 " x 17 3/4" x 24"
Gross Weight (Lbs)
286
Net Weight (Lbs)
258
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
84" x 18" x 25"
Water Filter
Ice Maker
Ice Storage Capacity
6
Ice Production Per 24 Hours
3
superFreezing
Door Open Indicator
No
EcoMode
Sabbath Mode
Home Connect(TM)
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
ENERGY STAR(R) Certified: - for energy efficiency.
LED Lighting - Experience beautiful LED illumination from corner to corner.
Full-Height Door - Full height door - True cabinet integration without exposed venting grill
OptiFlex Hinge - OptiFlex Hinge - Opens out and away from cabinetry up to 115 door opening angle
Miltiple Finish Options - Accepts Custom or Stainless Steel Panels
Energy Star(R) - Energy Star(R) Qualified for Energy Efficiency
Home Connect - Home Connect brings smart technology to your Bosch refrigerator
Filtered Automatic Ice Maker
Flush Installation
Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
LED Lighting Bars
Custom Panel Ready
GTIN
EAN
UPC
Connection Rating (W)
350
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
120
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
Camera
No
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Storage Capacity (Lbs)
6
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
120V-3 prong