SKU: B24CB80ESS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 7/8/2026 | Must be postmarked by: 8/1/2026
  • Type: Freestanding
  • Style: Bottom Freezer
  • Width: 23.58"
  • Height: 79.94"
  • Depth: 26.19"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Total Capacity: 12.80 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 9.2 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 3.6 cu. ft.
  • Number of Shelves: 5
  • Series: 800 Series
Bosch 800 Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 6 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 7,198 points (
color: Stainless Steel
Bosch B24CB80ESB
Bosch B24CB80ESS
Bosch B24CB80ESW
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Delivering the quality innoations and design you know and love from Bosch, now in 24" Refrigerators. Our new freestanding, 24" refrigerators are beautifully designed in both form and function, with stunning LED illumination from corner to corner and a cool stainless steel back wall. Beautifully hidden inside, the interior water dispenser lets you enjoy pure fresh water with the touch of a button.
Specifications
Color
Stainless steel (with anti-fingerprint)
Panel Ready
Not Possible
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity - AHAM
14.1
Refrigerator Gross Capacity
9.9
Material Number
B24CB80ESS
Brand Name
Bosch
Category
Bottom Freezer with Ice Maker
Product Name
Upc
Series
800 Series
Appliance Color/Finish
Stainless Steel
Energy Star(R) Certified
Yes
14.1
Installation Type
Built-In
Installation
Free-standing
Built-In / Free-Standing
Free-standing
Door Panel Options
Not possible
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
79 15/16
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
79 15/16
Gross Weight
Power Cord Length
87"
Adjustable Feet
Yes - front only
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
79 15/16 " x 23 5/8 " x 26 3/16 "
Gross Weight (Lbs)
173
Net Weight (Lbs)
159
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
Water Filter
Ice Maker
Ice Storage Capacity
3
Ice Production Per 24 Hours
5
SuperCool
superFreezing
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
No
Number of Adjustable Shelves
3
Number of Refrigerator Door Bins
13
Sabbath Mode
No
Home Connect(TM)
Home Connect Features
Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
GTIN
EAN
UPC
ENERGY STAR(R) Certified: - for energy efficiency.
VitaFresh: - drawer keeps fruit and vegetables fresh longer.
LED lighting: - keep your groceries in perfect view.
Door Ajar Notification: - will notify you by alarm and on your phone should you leave the door open.
A convenient Door Ajar Notification
Preservation with VitaFresh
Maintain temperature with MultiAirFlow
ENERGY STAR(R) qualified
Control temperature and monitor with Home Connect
Keep your groceries in perfect view.
LED lighting throughout - Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner
Energy Star(R) Qualified
Full width chiller drawer.
Nearly flush installation.
Electronic controls
VitaFresh technology.
LED lighting
MultiAirFlow(TM)
For the entertainer.
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
120
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
Camera
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
true
Ice Storage Capacity (Lbs)
Number Of Door Bins - Refrigerator
7
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
120V-3 prong