SKU: B30IB100SP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 7/8/2026 | Must be postmarked by: 8/1/2026
  • Type: Built-In
  • Style: Bottom Freezer
  • Width: 29.75"
  • Height: 83.56"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Total Capacity: 16.50 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 10.9 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 5.6 cu. ft.
  • Number of Shelves: 2
  • Series: Benchmark Series
Bosch Benchmark Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 5 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 17,198 points (
color: Panel Ready
Bosch B30IB100SP
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Thrill your inner designer with the beautifully designed Bosch 30" Benchmark(R) built-in refrigerator. Preserve food longer with VitaFresh pro(TM) - precise humidity and temperature control adjusted to your specific needs. With a seamless look that integrates into any kitchen, make storage space all about your needs with adjustable premium metal door bins, split shelves, and 3-tiered freezer drawers. The internal water and ice dispensers keep the exterior design clean, while the UltraClarityPro(R) system keeps it pure by removing an industry-leading >99.9% of impurities. Even the ice speaks to your good taste: a slow-melting, distinctive pyramid shape, up to 5.5 lbs per day, with a Quick Ice feature for when suddenly it's a party. And now, the beauty runs even deeper with a premium stainless interior, showcased with tasteful LED lighting. Dominate your kitchen design with Benchmark(R), the built-in that stands out.
Specifications
Color
Not Applicable
Panel Ready
Not Possible
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity - AHAM
16.5
Refrigerator Gross Capacity
10.9
Freezer Gross Capacity
5.6
Included Accessories
1 x ice cube scoop
Material Number
B30IB100SP
Brand Name
Bosch
Category
Bottom Freezer with Ice Maker
Product Name
Benchmark(R), Vario built-in fridge-freezer with freezer at bottom, 30'', soft close flat hinge
Upc
Series
Benchmark(R)
Appliance Color/Finish
Custom Panel
Installation Type
Built-In
Installation
Integrated
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
39
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
83 9/16 x 29 3/4 x 24
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
84 x 30 x 24_IN
Gross Weight
Power Cord Length
118
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
83 9/16 x 29 3/4 x 24
Net Weight (Lbs)
407
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
84 x 30 x 24
Water Filter
Yes
Ice Maker
Ice Storage Capacity
7
Ice Production Per 24 Hours
6
SuperCool
superFreezing
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
No
Number of Adjustable Shelves
3
Number of Refrigerator Door Bins
5
Sabbath Mode
No
Home Connect(TM)
Home Connect Features
iService Remote, Camera in the appliance, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
GTIN
EAN
UPC
Connection Rating (W)
200
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
120
Basic Touch Control
Camera
Type Of Control
Electronic
Ice Maker
Sabbath Mode
Plug Type
120V-3 prong