SKU: B36CT81ENS
Memorial Day Sale
  • Style: French Door/Bottom Freezer
  • Width: 35.62"
  • Height: 72.00"
  • Depth: 28.75"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 20.80 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 14.8 cu. ft.
Bosch 800 Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 6 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 7,798 points (
color: Stainless Steel
Bosch B36CT81ENS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Color
Stainless steel (with anti-fingerprint)
Total Unit Gross Capacity - AHAM
20.8
Refrigerator Gross Capacity
14.8
Material Number
B36CT81ENS
Appliance Color/Finish
Stainless Steel
Energy Star(R) Certified
Yes
20.8
Power Cord Length
67 IN
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
72 " x 35 5/8 " x 27 13/16 "
Gross Weight (Lbs)
357
Net Weight (Lbs)
331
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
72 " x 36 " x 25 "
Number of Refrigerator Door Bins
6
UPC
AirFresh(R) Filter: - absorbs food odors while keeping the air fresh.
ENERGY STAR(R) Certified: - for energy efficiency.
True Counter-Depth for flush installation
Control temperature and monitor with Home Connect
Fresh with AirFresh(R) filter
UltraClarityPro(R) Water Filter
Flexible storage with the FlexBar(R)
ENERGY STAR(R) qualified
Store your food in ideal conditions with VitaFresh(R) Technology
Maintain temperature with MultiAirFlow
LED Lighting
UltraClarityPro(R) Water Filter: - removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
LED lighting throughout - Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner
Pyramid ice
Home Connect
FreshProtect(R)
True counter-depth
Best in class freshness system.
Filtered internal water
Adjustable FlexBar
MultiAirFlow
Stainless steel backwall
Connection Rating (W)
180
Number Of Door Bins - Refrigerator
6
Plug Type
120V-3 prong