SKU: DOB30M977DM
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Electric
  • Style: Double
  • Width: 29.88"
  • Height: 51.00"
  • Depth: 24.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Self-Clean: Yes
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: Yes
  • Proof Mode: Yes
  • Door Opening Direction: Drop Down
  • Series: Contemporary Series
Dacor Contemporary Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 17,198 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
INTERIOR CAPACITY
(P) Upper : 4.8 ft. (/P) (P) Lower : 4.8 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 240V / 208V, 60Hz, 50A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOB30M977DS/DA : 30" Steam-Assisted Double Wall Oven, Silver Stainless Steel (/P) (P) DOB30M977DM/DA : 30" Steam-Assisted Double Wall Oven, Graphite Stainless Steel (/P)
WI-FI-ENABLED 7 INCH LCD CONTROL PANEL
STEAM ASSIST OVEN
CHEF MODE
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
TRUE FLUSH INTEGRATION
LUXURIOUS FINISHES
SMARTTHINGS INTEGRATION
Current Rebates