SKU: DOP30T940DS
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Type: Freestanding
  • Fuel Type: Gas
  • Width: 29.94"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 27.06"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: Yes
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: Yes
  • Proof Mode: Yes
  • Number of Burners: 4
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 6.0 cu. ft.
  • Series: Transitional Series
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 12,998 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
BURNER CONFIGURATION
INTERIOR CAPACITY
(P) Oven : 6.3 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 240V, 60Hz, 40A (/P)
ACCESSORIES
(P) ARG30 - Griddle (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOP30T940DS/DA : 30" Range, Silver Stainless, Natural Gas/Liquid Propane (/P)
AUTO CONNECTED HOOD
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
SIMMERSEAR BURNERS
LARGE CAPACITY
ILLUMINA(TM) KNOBS
SMARTTHINGS INTEGRATION
Current Rebates