SKU: DOP36T86GLS
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
Offer Expires: 2/3/2026 to 12/31/2026 | Must be postmarked by: 1/31/2027
Your Kitchen, Reimagined: Save over $6,000 on a 36" Dacor Package
  • Fuel Type: Gas
  • Type: Freestanding
  • Width: 35.88"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 28.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 6
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 6.3 cu. ft.
  • Series: Transitional Series
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
Out of Stock|More on the way 5/14/2026
⚡️ 2X reward points available
PRODUCT DESCRIPTION
The 36" Gas Range boasts solid brass dual stack burners with an output of 22,000 BTU's and an extra large capacity oven which can accommodate multiple dishes with 5.9 cubic feet of space. Dual Three-Part Pure Convection reduces cooking time with superb consistency of zero flavour transfer. Combine all this performance with a Wi-Fi enabled 2.25" OLED touch control panel allowing SmartThings integration for communication between appliances as well as monitoring and operating remotely.
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 35-7/8" (/P) (P) Height : 36" (/P) (P) Depth : 28-3/4" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P) (P) (/P) (P)California AB 1200 Disclosure: Product contains substances designated by California as requiring disclosure. Learn More (/P)
BURNER CONFIGURATION
INTERIOR CAPACITY
(P) Oven : 5.9 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60Hz, 10A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOP36T86GLS/DA : Transitional 36" Gas Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas/Liquid Propane (/P)
ACCESSORIES
(P) ARG36 - Griddle (/P)
WI-FI TOUCH CONTROL
THREE-PART CONVECTION
SIMMERSEAR BURNERS
CONTINUOUS GRATES
EXTRA LARGE CAPACITY
ART HAIRLINE FINISH
SMARTTHINGS INTEGRATION
Current Rebates