SKU: DOP48T960GS
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
  • Type: Freestanding
  • Width: 47.88"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 28.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 6
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 5.4 cu. ft.
  • Style: Double Oven
  • Series: Transitional Series
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 47-7/8" (/P) (P) Height : 36" (/P) (P) Depth : 28-3/4" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
INTERIOR CAPACITY
(P) Large Oven : 5.4 ft. (/P) (P) Small Oven : 2.3 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60 Hz, 15A (/P)
ACCESSORIES
(P) ARG48 - Griddle (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOP48T960GS/DA : 48" Gas Range, Silver Stainless, Natural Gas/Liquid Propane (/P)
AIR SOUS VIDE
AIR FRY TRAY
LARGE CAPACITY
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
SIMMERSEAR(TM) BURNERS
AUTO CONNECTED HOOD
ILLUMINA(TM) KNOBS
SMARTTHINGS COOKING WITH VOICE CONTROL
Current Rebates