SKU: DTG30M954FM
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 30.00"
  • Height: 6.00"
  • Depth: 21.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 4
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Type: Drop-In
  • Series: Contemporary Series
Dacor Contemporary Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 5,598 points (
  • DUAL-VALUE SIMMERSEAR BURNERS
  • POWERFUL DOUBLE RING BURNER
  • GENTLE SIMMER
  • ILLUMINA KNOBS
  • AUTO CONNECTED HOOD
Learn More
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Features
DUAL-VALUE SIMMERSEAR BURNERS
POWERFUL DOUBLE RING BURNER
GENTLE SIMMER
Cooking elements are capable of maintaining low gentle simmer with 800 BTU of power
ILLUMINA KNOBS
AUTO CONNECTED HOOD
FLUSH INSTALL
FLUSH INSTALL
Designed to be installed flush for a clean look
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 30" (/P) (P) Height : 6" (/P) (P) Depth : 21" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60Hz, 15A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DTG30M954FS/DA : 30" Gas Cooktop, Silver Stainless Steel, Natural Gas (/P) (P) DTG30M954FM/DA : 30" Gas Cooktop, Graphite Stainless Steel, Natural Gas (/P)
Current Rebates