SKU: DTG30P875NS
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 30.00"
  • Height: 3.00"
  • Depth: 22.38"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 5
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Type: Drop-In
  • Series: Transitional Series
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 3,798 points (
  • ILLUMINA KNOBS
  • DUAL-VALUE SIMMERSEAR BURNERS
  • CONTINUOUS GRATES
  • AUTO CONNECTED HOOD
  • SMARTTHINGS INTEGRATION
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Features
ILLUMINA KNOBS
DUAL-VALUE SIMMERSEAR BURNERS
CONTINUOUS GRATES
Easily slide pots and pans across the cooking surface
AUTO CONNECTED HOOD
SMARTTHINGS INTEGRATION
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 30" (/P) (P) Height : 3-1/8" (/P) (P) Depth : 22-3/8" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60Hz, 1A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DTG30P875NS/DA : Transitional 30" Gas Cooktop, Silver Stainless Steel, Natural Gas/Liquid Propane (/P)
Current Rebates