SKU: DTI36M977BB
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 36.00"
  • Height: 4.00"
  • Depth: 21.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Style: Smoothtop
  • Type: Drop-In/Frameless
  • Series: Contemporary Series
Dacor Contemporary Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 36" (/P) (P) Height : 4" (/P) (P) Depth : 21-1/4" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
(P) Left Front : 1,800W (2,600W Boost) (/P) (P) Left Rear : 1,800W (2,600W Boost) (/P) (P) Center : 3,600W (4,800W Boost) (/P) (P) Right Front : 1,800W (2,600W Boost) (/P) (P) Right Rear : 1,800W (2,600W Boost) (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 45A (240V) / 50A (208V) (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DTI36M977BB/DA : 36" Induction Cooktop (/P)
7 INCH LCD CONTROL PANEL
CHEF MODE
FLEXZONE
EFFICIENT INDUCTION POWER
VIRTUALFLAME
AUTO CONNECTED HOOD
Current Rebates