SKU: PTD60EBSRWS
Memorial Day Sale
  • Type: Vented
  • Width: 27.00"
  • Height: 43.88"
  • Depth: 31.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 7.40 cu. ft.
  • Weight: 105.00 lbs
  • Fuel Type: Electric
  • Steam Cycle: No
GE Profile |Authorized Dealer
In Stock|Only 11 left
Sign in / Sign up to earn 854 points (
color: White
GE Profile PTD60EBPRDG
GE Profile PTD60EBSRWS
Estimates for:
Protect Your Item
GET READY FOR INSTALLATION
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Washer Link
Wrinkle Care
Prevent wrinkles by extending the tumble without heat
Sensor Dry
Sanitize Cycle
Reduces 99.8% of bacteria found in laundry
Check Vent Notification
120 ft. Venting
Download Additional Cycles
My Cycle
Streamline your laundry process by saving your favorite dryer settings for future use
Quick Dry
Quickly dries a variety of loads for families on the go
Damp Notification
Eco Dry
ENERGY STAR(R) qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Specifications
Total Capacity (cubic feet)
7.4 cu ft
Door Style
Reversible Door
Control Knobs
Silver
Color Appearance
White on White with Silver Backsplash
Volts/Watts/Amps
240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz
Electrical Requirements
240V ; 60Hz ; 24A
Watts
5600
Hertz
60
Parts Warranty
Limited 1-year entire appliance
Warranty Notes
See written warranty for full details
Labor Warranty
Overall Height
43.875 in
Overall Width
27 in
Approximate Shipping Weight
117.76 lb
Overall Depth
31 in
Height to Top of Case
38.5 in
Depth with Door Open 90(degree)
51.75 in
Net Weight
105 lb
Reverse-a-Door
Yes
Drum Type
Aluminized Alloy
Control Type
Cap Touch Controls (BR)Electronic
Additional Dryer Features
Dual Thermistors
Yes
Dryness Levels
5
Communication
Washer Link
Dryer Control Features
Long Vent Capability
Up to 120 feet
Energy Saving Option
Yes - Eco Dry
Fuel Type
Electric
Additional Optional Cycles
Moisture Sensor
Sensor Dry
Dryer Cycles
Product Type
Top Load Matching
Temperature Options
5 selections from No Heat to High
Number of Cycles
10 + 3 Downloaded Cycles
Exhaust Options
4-Way (Rear; Right; Left & Bottom)
WiFi Connect
Built-In
Connected Capabilities
Amazon Alexa (BR)Google Home (BR)IFTTT (BR)Sonos (BR)The Google Assistant
Timed Dry
Up to 90 Minutes (BR)Warm Up (App Only)
Style
Top Load Matching
Heat Selections
5
Wrinkle Care
Sanitize Cycle
Check Vent Notification
120 ft. Venting
Download Additional Cycles
My Cycle
Quick Dry
Damp Notification
Eco Dry
ENERGY STAR(R) qualified
GTIN
EAN
UPC
Overall Height
43.875 in
Overall Width
27 in
Approximate Shipping Weight
117.76 lb
Overall Depth
31 in
Height to Top of Case
38.5 in
51.75 in