SKU: JUIFX15HX
1.
JennAir: Curate Your Home Rebate up to 15%
Offer Expires: 1/8/2026 to 6/30/2026
Receive up to 15% off in instant savings with purchase of 2 or more qualifying JennAir Appliances.
  • Width: 15.00"
  • Height: 33.75"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Door Opening Direction: N/A
  • Weight: 96.50 lbs
  • Defrost: Automatic Defrost
  • Type: Built-In
  • Style: Panel Ready/Undercounter
JennAir |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
Sign in / Sign up to earn 3,799 points (
color: Custom Panel Ready
JennAir JUIFX15HX
Specifications
Ada Compliant
No
Prop65
CA
Ul
Yes
Ambient Temperature Range
55F to 110F
Control Location
Interior Up Front
Control Type
Electronic Touch
Design Expression
Panel-Ready
Door Opening Direction
Reversible
Drain Connection
Rear Access 5/8in. OD
Drain Pump
Pump Included
Ice Capacity Storage
25
Installation Option
Undercounter
Stainless Steel Cutting Grid
3/4in. x 3/4in. Cubes
Water Inlet Connection
1/4in. OD PEX Tubing
Water Supply Pressure
30 - 120 psi
Refrigerator Type
Ice Maker
Product Height
33.75
Depth Excluding Doors
23.688
Carton Height
Gross Weight
107
Carton Depth
Carton Width
Cutout Width
15
Product Depth
24.0
Net Weight
96.5
Product Width
15.0
Depth With Door Open 90 Degree
39
Cabinet Finish
Textured
Cabinet Material
Stainless Steel
Handle Color
Stainless Steel
Handle Location
Horizontal
Handle Material
Metal
Handle Type
Reach Through Handle
Reversible Door
Yes
Water Filter Indicator/reset
Water Filter Location
Interior
Water Filter Part Number
F2WC9I1
Defrost Type
Automatic Defrost
Ice Maker On/off
Interior Liner Finish
Plastic
Liner Color
White
GTIN
EAN
UPC
Concealed Controls
Max Ice Option
Flush Integrated Design
Stealth Flush Design
Crystalline Ice
Drain Pump
Current Rebates
Offer Expires: 1/8/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 7/1/2026