SKU: L42ATRNG
Memorial Day Sale
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 6/30/2026
  • Width: 42.00"
  • Height: 10.50"
  • Depth: 28.38"
  • Energy Star Rated: no
  • Style: Pro Style
  • Type: Built-In
  • Series: Professional Series
Lynx Professional Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 4 left
Sign in / Sign up to earn 8,929 points (
color: Stainless Steel
Lynx L42ATRNG
Lynx L42ATRSUNG
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
  • Precise power-three Trident(TM) Infrared Burners combining to provide up to 69,000 BTU
  • Reliable speed-Hot Surface Ignition system lights burners quickly and safely
  • Perfect clarity-dual halogen grill surface lights
  • Quick visibility-temperature gauge
  • Easy opening-Lynx Hood Assist
  • Indulgent extra-premium smoker box included
  • Generous capacity-1,200 square inches of cooking surface (855 primary, 345 secondary)
  • Beautiful illumination-blue-lit control knobs
  • Steady performance-heat-stabilizing design
  • Smooth opening-fluid rotation handle
  • Premier platform-stainless steel grilling grates
  • Steadfast durability-heavy-duty welded construction eliminates gaps where grease can collect
  • Installation into a combustible enclosure requires an insulated jacket accessory
Specifications
Brand
LYNX PROFESSIONAL
Internal Item ID
L42ATR-NG
Product Title
42" Lynx Professional All Trident(TM) Built In Grill Rotisserie, NG