SKU: ZHU36RSTSS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Monogram One For You One For Free
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 36.00"
  • Height: 4.63"
  • Depth: 20.37"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Weight: 51.00 lbs
  • Cooking Technology: Induction
  • Cooktop Type: 5 Induction Elements
  • Downdraft Ventilation: No
  • Style: Smoothtop
  • Type: Drop-In/Frameless
Monogram |Authorized Dealer
In Stock|Only 4 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 7,200 points (
color: Silver
Monogram ZHU36RDTBB
Monogram ZHU36RSTSS
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
5 Induction Cooking Elements
Precision Temperature Control
Flush-Mount Capable
Glide Touch Controls
Synchronized Elements
Keep Warm Setting
This electric cooktop's 7" element features a range of heat - from a dedicated "Keep Warm" setting to the power to boil water.
Control Lock
Protect against unintentionally turning your cooktop on with a safety control lock setting.
Hot Surface Indicator Lights
Specifications
Color Appearance
Silver
Installation
Above 120V Advantium (BR)Above Wall Ovens (except SDWO) (BR)Above Warming Drawer (BR)Flush-mount capable (BR)With Telescopic Downdraft
Frameless
Yes
Collection
Recommended Circuit Breaker (Amps) at 240V
Max. Connected Load (kW) at 240V
11.6
Max. Current Draw (Amps) at 240V
48.3
Max. Connected Load (kW) at 208V
10.1
Recommended Circuit Breaker (Amps) at 208V
Max. Current Draw (Amps) at 208V
48.6
Parts Warranty
Limited 1-year entire appliance
Warranty Notes
See written warranty for full details
Labor Warranty
Optional Accessories
JXPROBE1 - Precision cooking probe
Cooktop Cleaning
Included
Optional Flush Mount Kit
JXFLUSH1
Cooktop Size
36 in
Overall Height
3.25 in
Cutout Depth (in)
19.125
Cabinet Width
36 in
Approximate Shipping Weight
57 lb
Overall Width
36.25 in
Net Weight
51 lb
Cutout Width (in)
33.875
Overall Depth
21.125 in
WiFi Connect
Built-In
Cooktop Burner Type
5 Induction Elements
Fuel Type
Electric
Style
Smoothtop
Element - Left Front
7" 2500W
Short Description
36" Induction Cooktop
Indicator Lights
5 Hot Surface (BR)Surface Element "ON"
Element - Right Front
8" 3200W
Control Location
Front Center
Cooking Technology
Induction
Cooktop Type
5 Induction Elements
Cooktop Surface
Silver Glass Ceramic
Cooktop Control Features
Timer
Kitchen timer
Element - Left Rear
7" 2500W
Control Type
Electronic Touch Slider
Element - Center
11" 3700W
Element - Right Rear
6" 1800W
Collection
EcoBalance (BR)Statement
Product Type
Cooktop
Power Level Indicator
19 Levels
Connected Capabilities
Amazon Alexa (BR)Google Home
5 Induction Cooking Elements
Guided Cooking
Precision Temperature Control
Flush-Mount Capable
Glide Touch Controls
Synchronized Elements
Keep Warm Setting
Control Lock
Hot Surface Indicator Lights
GTIN
EAN
UPC
Cooktop Size
36 in
Overall Height
3.25 in
Cutout Depth (in)
Cabinet Width
36 in
Approximate Shipping Weight
57 lb
Overall Width
36.25 in
Net Weight
51 lb
Cutout Width (in)
Overall Depth
21.125 in