SKU: ZSA1202PSS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Monogram One For You One For Free
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
  • Type: Over The Range
  • Width: 30.00"
  • Height: 16.00"
  • Depth: 16.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 1.70 cu. ft.
  • Weight: 86.00 lbs
  • Cooking Technology: 5-in-1
  • Cooking Power: 925 Watts
  • Defrost: Auto / Time / Food / Quick Defrost
  • Microwave Capacity: 1.7 cu. ft.
  • CFM: 300.0
Monogram |Authorized Dealer
In Stock|Only 4 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 4,600 points (
color: Stainless Steel
Monogram ZSA1202PSS
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
The Monogram Statement Collection
Speedcook Technology
5-in-1 Oven with Advantium(R) Technology
Easy-to-Use-Controls
Make it easy to select from more than 175 preprogrammed recipes
Spacious Interior
13.6 in. turntable and two full-width oven racks easily accommodates a roast or three 8-1/2 in. x 11 in. casserole dishes
Four-Speed, 300 CFM Venting System
efficiently clears away smoke and steam from the cooktop
Convenient Task Lighting
provides three levels of illumination to suit your needs
Flexible Above-the-Cooktop Configuration
Makes the most of your kitchen space
Specifications
Total Capacity (cubic feet)
1.7 cu ft
Exhaust Capacity
300 ft3/min
Handle
Statement Collection
Door Color
Stainless Steel
Installation
Easy Mount
Oven Door Features
Frameless Glass Door (BR)Oven Window
Case Color
Black
Color Appearance
Stainless Steel on Black
Design Style
Statement Collection
Collection
Statement
Input Amps/Watts (Max.)
15/1800
Input Volts/Hertz
120/60
Electrical Requirements
120V; 60Hz; 15A
Voltage (MAX)
120 V
Watts
Hertz
60
Parts Warranty
Limited 2-year entire appliance (BR)Limited 5-year magnetron tube (parts only)
Warranty Notes
See written warranty for full details
Labor Warranty
Limited 2-year entire appliance
Venting Type
External Rear Vent (BR)External Top Vent (BR)Recirculating
Optional Side Filler Panel Kit
JX36BSS
Cookbook
Yes
Optional Storage Drawer
UXB903SNSS
Recirculating Charcoal Filter Kit
JX81D (Included)
Metal Oven Pan
Yes
Overall Depth
16 in
Cabinet Width
30 in
Overall Width
30 in
Overall Height
16 in
Cavity (W x H x D)
21.56 x 9.4 x 14.25
Approximate Shipping Weight
94 lb
Net Weight
86 lb
Defrost Type
Auto / Time / Food / Quick Defrost
Turntable
Control Features
Convection Rack / Broil Pan
Microwave Cooking Controls
Intake Air/Grease Filter
Collection
Statement
Style
Above-the-Cooktop
Short Description
Advantium(R) 120 Above-The-Cooktop Speedcooking Oven
Power Levels
1-10
Cooktop Lighting
Bright/Night/Off
Exhaust Fan
Hi/Med/Low/Off
Display Type
VFD
Product Type
Above the Cooktop Ovens
Turntable Size
13.6 in
Program Cooking
Over 175 Programmed Menu Items
Cooking Technology
5-in-1
Interior Oven Light
Microwave Sensor Cooking Controls
Microwave Watts (IEC-705)
925 W
Microwave Oven Interior
Stainless Steel
Control Type
Glass Touch Controls; Dial
Display Screen Size (Diagonal Length)
3.05
Cooking Modes
Broil (BR)Convection Bake (BR)Speedcook; Microwave (BR)Toast (BR)Warm/Proof
Speedcook Technology
Easy-to-Use-Controls
Spacious Interior
Convenient Task Lighting
Input Amps/Watts (Max.)
Optional Storage Drawer
UXB903SNSS
JX81D (Included)
Input Volts/Hertz
GTIN
EAN
UPC
Overall Depth
16 in
Cabinet Width
30 in
Overall Width
30 in
Overall Height
16 in