SKU: NA24T4230FS/AA
MODEL: NA24T4230FS
Memorial Day Sale
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 23.62"
  • Height: 4.50"
  • Depth: 20.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Cooktop Type: Gas
  • Weight: 29.50 lbs
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 4
  • Ignition Type: ELECTRONIC
Samsung |Authorized Dealer
In Stock
Sign in / Sign up to earn 349 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Cook at full capacity
Easy-to-reach controls
Front controls mean easy, safe access so you can cook without worry.
Heavy lifting not required
Perfect fit for stir-frying
Easy Cleanup
Sealed burners prevent food from dropping into burners for easy cleanup.
Specifications
Sealed Burners
Yes
Wok Grate
Yes
Color
Stainless Steel
Type
Gas
Controls for Cooktop
Weighted Knob
Cooktop Type
Gas
Total Power
33K BTU
Total Number of Burners
4
Left Front
5K BTU (Simmer)
Left Rear
12.5K BTU
Right Front
5K BTU (Simmer)
Right Rear
10.5K BTU
Product Weight
29.5 lbs
Cut-Out Dimensions
22" (W) x 2" (H) x 18 7/8" (D)
Product Dimensions
23 5/8" (W) x 4 1/2" (H) x 20 1/16" (D)
Product Width
24"