SKU: ACK63ELSTB
  • Width: 63.00"
  • Height: 40.00"
  • Depth: 23.50"
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
  • Defrost: Cycle
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.2 cu. ft.
  • Number of Shelves: 1
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's line of all-in-one combination kitchenettes brings complete kitchen convenience in a slim-fitting design. These units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a refrigerator with a freezer compartment, 4-burner smooth top range with oven, sink with faucet, cutlery bin with a removable cutting board cover, and storage cabinet for dry goods. The ACK63ELSTB is a 63" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth and jet black finish. This unit comes with a stainless steel countertop offering durability in a professional look. The surface includes a small cutlery bin, with a removable cutting board cover to ensure easy food prep. The compact sink features a ready-to-use faucet. Underneath the sink is a large cabinet with a removable shelf for added storage convenience. Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The ACK63ELSTB includes the two-door, ENERGY STAR certified CP34BSS, with 3.2 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model also includes an adjustable glass shelf, door storage, and a crisper. The ACK63ELSTB also ships with Summit REX2431BRT, a 24" wide 220V electric range complete with a smooth-top 4-element cooking surface and a full oven compartment with a bake and broil function. This range includes a large window with interior oven light, adjustable slide-out oven racks, hot surface indicator lights for added safety. The range can be installed on the left or right side of the kitchenette. The ACK63ELSTB is shipped on one pallet, with the kitchenette and refrigerator fully assembled and the range packaged separately. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, temporary kitchen facilities, and any other location in need of a low maintenance, fully-featured compact kitchenette.
Specifications
Nominal Height
40.0" (102 cm)
Height of Cabinet
40.0" (102 cm)
Nominal Width
63.0" (160 cm)
Width
63.0" (160 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with door at 90(degree)
44.25" (112 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Defrost Type
Cycle
Door
Black
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Other Energy Info
40 amp range/1.1 amp refrigerator
Weight
240.0 lbs. (109 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Refrigerator Included
CP34BSS
Refrigerator Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
1
Crisper Qty
1
Crisper Finish
Transparent
Crisper Cover
Glass
Full Door Shelves
2
Can Storage
Thermostat Type
Dial
Interior Light
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.16 oz.
High Side PSI
250.0
Low Side PSI
88.0
Cooking Type
Smooth-Top Range
Number of Burners
4
Cooktop Controls
Dial
Range Included
REX2431BRT
Oven Included
GTIN
EAN
UPC
All-in-one kitchen is built with virtually everything you need for meal preparation
Stainless steel sink with ready-to-use faucet included
Range knobs require a small amount of force to turn the elements on, helping to prevent accidents
Operating indicators light up to show which burner is in use for added safety
Easy-to-clean surface with a professional look
Plastic cutting board provides a durable, easy-to-clean space for food preparation
Located under the cutting board, allows for easy storage of cutlery and utensils
Convenient lower cabinet with adjustable shelf lets you store dry goods
User-reversible door swing on the refrigerator for added flexibility
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
REX2431BRT is packed with the kitchenette. This 220V electric smooth top range includes two 8" 2000W elements and two 6 1/2" 1200W elements, 2.9 cu.ft. oven with adjustable racks, oven window, lower storage compartment, and interior lighting
Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls