SKU: ACK63GASBSS
  • Width: 63.00"
  • Height: 40.00"
  • Depth: 23.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
  • Defrost: Cycle
  • Number of Burners: 4
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.2 cu. ft.
  • Number of Shelves: 1
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's line of all-in-one combination kitchenettes brings complete kitchen convenience in a slim-fitting design. These units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a refrigerator with a freezer compartment, 4-burner gas range with oven, sink with faucet, cutlery bin with a removable cutting board cover, and storage cabinet for dry goods. The ACK63GASBSS is a 63" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. This unit comes with a stainless steel countertop offering durability in a professional look. The surface includes a small cutlery bin, with a removable cutting board cover to ensure easy food prep. The compact sink features a ready-to-use faucet. Underneath the sink is a large cabinet with a removable shelf for added storage convenience. Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The ACK63GASB includes the two-door, ENERGY STAR certified CP34BSS, with 3.2 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model also includes an adjustable glass shelf, door storage, and a crisper. The ACK63GASB also ships with Summit PRO247SS, a 24" wide stainless steel gas range complete with 4 sealed burners with continuous cast iron grates and a full oven compartment with a bake and broil function. This range includes low and high output burners to meet all your cooking needs, adjustable slide-out racks, and is LP convertible aftermarket with included kit. The range can be installed on the left or right side of the kitchenette. The ACK63GASBSS is shipped on one pallet, with the kitchenette and refrigerator fully assembled and the range packaged separately. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, temporary kitchen facilities, and any other location in need of a low maintenance, fully-featured compact kitchenette.
Specifications
Nominal Height
42.0" (107 cm)
Height of Cabinet
42.0" (107 cm)
Nominal Width
63.0" (160 cm)
Width
63.0" (160 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.63" (60 cm)
Depth with door at 90(degree)
43.25" (110 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Defrost Type
Cycle
Door
Black/SS
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Other Energy Info
1.1 amp refrigerator
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz