SKU: ACK72COILW
  • Width: 71.50"
  • Height: 42.00"
  • Depth: 24.00"
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 5.10 cu. ft.
  • Defrost: Cycle
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 5.1 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's line of all-in-one combination kitchenettes brings complete kitchen convenience in a slim-fitting design. These units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a refrigerator with a freezer compartment, 4-element electric coil cooktop with oven, sink with faucet, cutlery bin with a removable cutting board cover, and storage cabinet for dry goods. The ACK72COILW is a 72" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. This unit comes with a stainless steel countertop offering durability in a professional look. The surface includes a small cutlery bin, with a removable cutting board cover to ensure easy food prep. The compact sink features a ready-to-use faucet. Underneath the sink is a large cabinet with a removable shelf for added storage convenience. Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The ACK72COILW includes the CT661W, with 5.1 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model includes adjustable glass shelves, door storage, a scalloped wine shelf, and crisper. The ACK72COILW also ships with Summit RE2411W, a 24" wide 220V electric range complete with a 4-element coil cooking surface, and a full oven compartment with a bake and broil function. This range includes sensors on each element that cycle off if the temperature nears flashpoint for safer cooking, adjustable oven racks, indicator lights that illuminate when the elements and oven are in use, and a storage drawer for added convenience. The range can be installed on the left or right side of the kitchenette. The ACK72COILW is shipped on one pallet, with the kitchenette and refrigerator fully assembled and the range packaged separately. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, temporary kitchen facilities, and any other location in need of a low maintenance, fully-featured compact kitchenette.
Specifications
Nominal Height
42.0" (107 cm)
Height of Cabinet
42.0" (107 cm)
Nominal Width
72.0" (183 cm)
Width
71.5" (182 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
24.0" (61 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.38" (115 cm)