SKU: AL55OSCSS
  • Width: 23.50"
  • Height: 31.63"
  • Depth: 23.38"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 4.20 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Type: Built-In
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Refrigerator Capacity: 4.2 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
  • Outdoor Use: Yes
  • Style: Compact/Undercounter
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's innovative lineup features built-in undercounter all-refrigerators designed for installation under lower ADA-compliant counters, with advanced weatherproof construction for convenient use in any outdoor kitchen. The AL55OSCSS is a 24" wide outdoor refrigerator that meets residential and commercial standards and is ETL-S listed to NSF-7. Its sealed rear and complete stainless steel exterior offer true luxury designed to last outdoors. The front-breathing system allows built-in installation, while the fully finished cabinet allows freestanding use. The door is user-reversible and includes a front lock and pro-style handle. A temperature alarm offers added security should the temperature exceed the setpoint, and the optional Sabbath Mode can disable certain electrical features during periods of religious observance. The automatic defrost system keeps the unit running efficiently with little user maintenance, and the internal fan ensures it is evenly cooled. Inside, the AL55OSCSS has a digital control panel that allows you to manage the unit's temperature with ease. An adjustable temperature range between 36 and 46 F ensures contents are kept cold. Three easy-glide glass shelves that extend 50% provide flexible storage, and the shelving brake system keeps unit contents safe when loading and unloading. Two-door racks are ideal for keeping condiments within easy reach, while the slotted floor ensures easy storage of bottles. The dimmable soft LED lighting in a gentle blue hue with three brightness settings offers an attractive and efficient presentation inside the white interior. With its advanced user features and versatile design, the AL55OSCSS is an excellent addition to any ADA-compliant outdoor setting looking for a refrigerator with a modern, elegant look.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
31.63" (80 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.5" (60 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.38" (59 cm)
Depth with Handle
25.38" (64 cm)
Depth with door at 90(degree)
45.0" (114 cm)
Capacity
4.2 cu.ft. (119 L)
Defrost Type
Automatic
Door
Stainless Steel
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
250.0kWh/year
Amps
1.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
95.0 lbs. (43 kg)
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Parts & Labor Warranty
1 Year
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
3
Full Door Shelf Qty
2
Adjustable Shelves
Yes
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.23oz.
High Side PSI
150.0
Low Side PSI
50.0
Level Legs Qty
4
Interior Light
Temperature Range
36 to 46 F
Sound Level
33.2 dB
Interior Height
23.5" (60 cm)
Interior Width
19.0" (48 cm)
Interior Depth
16.0" (41 cm)
Compressor Step Height
5.5" (14 cm)
Compressor Step Width
19.0" (48 cm)
Compressor Step Depth
5.0" (13 cm)