SKU: ALR15BSSLHD
  • Type: Built-In
  • Style: Freezerless
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Total Capacity: 2.54 cu. ft.
  • Defrost: Frost-Free
  • Sabbath Mode: Yes
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Hinge Side: Left
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit offers the industry's largest selection of 32" high ADA compliant appliances, with quality choices for built-in or freestanding use in 15" wide spaces. The ALR15BSS is a 2.2 cu.ft. all-refrigerator with a front-breathing system for built-in use. It comes with a black cabinet and stainless steel wrapped door, with a pro style handle to match. The front lock offers added safety. The fully articulating European style hinge design ensures smoother opening. This unit has a sealed back for easier cleanup. At just under 32" high, it's perfect for fitting under lower counters following ADA guidelines. Inside, the ALR15BSS features a jet black finish and convenient frost-free operation for minimum maintenance. Fan-forced cooling helps to stabilize the temperature inside. Adjustable glass shelves offer spill-proof storage and two door racks are ideal for keeping condiments and bottles within reach. This unit comes with a digital control panel for easy temperature management, with a temperature readout viewable in Celsius and Fahrenheit. Additional features include an open door and high temperature alarm, temperature memory function, and Sabbath mode to allow users to disable certain electrical functions during periods of observance. Recessed LED lighting offers an attractive, energy efficient view. With its premium design and ADA compliant height, this refrigerator is perfect for a variety of spaces. Additional choices for 15" wide spaces, as well as ADA compliant applications, can be found in Summit's extensive product catalog. Browse our website for more options.
Specifications
Height of Cabinet
32.0" (81 cm)
Width
14.75" (37 cm)
Depth
22.75" (58 cm)
Depth with Handle
24.5" (62 cm)
Depth with door at 90(degree)
38.0" (97 cm)
Capacity
2.54 cu.ft. (72 L)
Defrost Type
Frost-Free
Door
Stainless Steel
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Energy Usage/Year
240.0kWh/year
Amps
1.0
Plug Type
NEMA 5-15P (Right Angle)
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
60.0 lbs. (27 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Sabbath Mode
Yes
Door Swing
LHD
Reversible
No
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
3
Full Door Shelf Qty
2
Adjustable Shelves
Yes
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.78oz.
High Side PSI
270.0
Low Side PSI
105.0
Level Legs Qty
4
Interior Light
Temperature Range
36(degree)F to 43(degree)F
Sound Level
32.6 dB
Interior Height
25.0" (64 cm)
Interior Width
10.5" (27 cm)
Interior Depth
16.75" (43 cm)
Compressor Step Height
3.5" (9 cm)
Compressor Step Width
10.5" (27 cm)
Compressor Step Depth
5.0" (13 cm)