SKU: BIM26H32IFLHD
  • Width: 14.88"
  • Height: 31.75"
  • Depth: 21.38"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Defrost: Manual
  • Type: Freestanding
Summit |Authorized Dealer
Pre-Order
PRODUCT DESCRIPTION
Summit combines convenience and luxury to craft the BIM26H32IF - an undercounter icemaker finished in complete 304-grade stainless steel. Sized at just under 15" wide, the BIM26H32IFLHD features a front-breathing design for built-in installation but also has a fully finished cabinet to allow freestanding use. With a height just under 32", Summit designed this icemaker to be compatible with ADA-compliant counters. This unit can be raised to 34". A taller kickplate is included for a streamlined and cohesive look. This model features a panel-ready door with an integrated stainless steel frame that lets you install your own overlay panel and handle to match or complement surrounding cabinetry (recommended panel dimensions: 27 9/16" H x 14 13/16" W at 3/4" thick). The sealed back design allows more flush installation. An optional water filter is included and designed to be mounted in the rear. A look inside the BIM26H32IFLHD shows it can produce 25 lbs of crescent-shaped ice daily. The static manual defrost cooling system allows ice to stay solid longer. No drain or pump is required, offering more placement flexibility. For optimal convenience, Summit has pre-installed the connection hose. Plus, this icemaker comes with a removable ice bucket, ice scoop, and a holder for the scoop. With its customizable exterior, stainless steel cabinet, and low maintenance design, the BIM26H32IFLHD drain-free icemaker is a great way to finish any undercounter kitchen space and allows you to maintain an entire supply of ice with less waste. This icemaker is an ADA-compliant model. Alternative units are also available in different sizes, colors, and makes. Browse the full Summit product line to explore your options.
Specifications
Nominal Height
32.0" (81 cm)
Height of Cabinet
31.75" (81 cm)
Nominal Width
15.0" (38 cm)
Width
14.88" (38 cm)
Nominal Depth
21.0" (53 cm)
Depth
20.13" (51 cm)
Depth with door at 90(degree)
34.38" (87 cm)
Defrost Type
Manual
Door
Panel-Ready
Cabinet
Stainless Steel
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
1.9
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
65.0 lbs. (29 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
LHD
Height Adjustable
Yes
Daily Ice Production
25.0 lbs. (11 kg)
Ice Storage Capacity
22.0 lbs. (10 kg)
Ice Shape
Crescent
Size of Cube
1/2" x 3/4" x 2 3/8"
Number of Ice Cube Sizes
1
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.58 oz.
High Side PSI
120.0
Low Side PSI
55.0
Interior Height
15.88" (40 cm)
Interior Width
11.88" (30 cm)
Interior Depth
12.38" (31 cm)
Level Legs
4
GTIN
EAN
UPC
No drain is required for more flexibility in placing the icemaker indoors or outside
Produces and stores more than 20 lbs of ice per day cycle
Convenient design allows more flexibility in positioning the unit
Static cooling system helps to keep ice frozen for longer periods of time compared to other systems
304-grade stainless steel allows the icemaker to be used freestanding
Make the best use of space by installing your ice maker under the counter
Space-saving design with easier cleanability
Operates with a standard 1/4 OD water supply line
Water filter is included for optional use
Large ice scoop and holder included for your convenience
Crescent-shaped ice provides a harder and longer-lasting ice
Users can remove the ice bucket for fast and easy cleaning
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
For this unit with the door opening from the other side, see model BIM26H32IF
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
31.75" height allows installation under lower ADA-compliant counters
This unit can be raised to 34", with a taller kickplate included for a seamless aesthetic