SKU: BIM26H34
  • Width: 14.88"
  • Height: 34.00"
  • Depth: 19.38"
  • ADA Compliant: Yes
  • Defrost: Manual
  • Type: Freestanding
  • Style: Undercounter
Summit |Authorized Dealer
Pre-Order
PRODUCT DESCRIPTION
Summit combines convenience and luxury to craft the BIM26H34 - an undercounter icemaker finished in complete 304-grade stainless steel. Sized at just under 15" wide, the BIM26H34 features a front-breathing design for built-in installation but also has a fully finished cabinet to allow freestanding use. With a height of 34", Summit designed this icemaker to be compatible with standard counters. This unit can be lowered just under 32" to fit ADA-compliant spaces. A smaller kickplate is included for a streamlined and cohesive look. The cabinet and user-reversible door also feature a stainless steel finish for a professional style built to last, paired with a sleek handle mounted horizontally to finish the look. There s a sealed back to allow more flush installation. An optional water filter is included and designed to be mounted in the rear. A look inside the BIM26H34 shows it can produce 25 lbs of crescent-shaped ice daily. The static manual defrost cooling system allows ice to stay solid longer. No drain or pump is required, offering more placement flexibility. For optimal convenience, Summit has pre-installed the connection hose. Plus, this icemaker comes with a removable ice bucket, ice scoop, and a holder for the scoop. With its complete stainless steel construction and low maintenance design, the BIM26H34 is a great way to finish any undercounter kitchen space and allows you to maintain an entire supply of ice with less waste. This icemaker can become an ADA-compliant model. Alternative units are also available in different sizes, colors, and makes. Browse the full Summit product line to explore your options.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
34.0" (86 cm)
Nominal Width
15.0" (38 cm)
Width
14.88" (38 cm)
Nominal Depth
20.0" (51 cm)
Depth
19.38" (49 cm)
Depth with Handle
21.38" (54 cm)
Depth with door at 90(degree)
33.63" (85 cm)
Defrost Type
Manual
Door
Stainless Steel
Cabinet
Stainless Steel
Amps
1.9
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
61.0 lbs. (28 kg)
Yes
Height Adjustable
Yes
Daily Ice Production
25.0 lbs. (11 kg)
Ice Storage Capacity
22.0 lbs. (10 kg)
Ice Shape
Crescent
Size of Cube
1/2" x 3/4" x 2 3/8"
Refrigerant Amount
1.58 oz.
High Side PSI
120.0
Low Side PSI
55.0
Interior Height
15.88" (40 cm)
Interior Width
11.88" (30 cm)
Interior Depth
12.38" (31 cm)
UPC
No drain is required for more flexibility in placing the icemaker indoors or outside
Customizable height allows installation under lower ADA-compliant counters
Produces and stores more than 20 lbs of ice per day cycle
Convenient design allows more flexibility in positioning the unit
Static cooling system helps to keep ice frozen for longer periods of time compared to other systems
304-grade stainless steel allows the icemaker to be used freestanding
User-reversible door swing for flexible placement
Space-saving design with easier cleanability
Operates with a standard 1/4 OD water supply line
Make the best use of space by installing your ice maker under the counter
Horizontally mounted towel bar style handle in stainless steel
Water filter is included for optional use
Large ice scoop and holder included for your convenience
Crescent-shaped ice provides a harder and longer-lasting ice
Users can remove the ice bucket for fast and easy cleaning
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
This unit can be lowered just under 32", with a smaller kickplate included for a seamless aesthetic