SKU: C30ELGLASS
  • Width: 30.00"
  • Height: 41.00"
  • Depth: 23.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 2.93 cu. ft.
  • Defrost: Manual
  • Number of Burners: 2
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 2.93 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 2.93 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings true convenience to smaller spaces with all-in-one combination kitchenettes. Available in a variety of sizes and finishes, these units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a 2-burner coil cooktop, sink, storage cabinet, and refrigerator with a freezer compartment. The C30ELGLASS is a 30" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. The 115V radiant cooktop features a smooth black glass surface with a 6" 600W and 7" 900W heating element and pre-installed cord. The stainless steel surface countertop offers durability with a professional look. This unit includes a compact sink with ready-to-use faucet included. A cabinet with a removable shelf is located below the sink for dry storage. Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The C30ELGLASS includes the two-door, ENERGY STAR certified CP34W, with 3.2 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model also includes an adjustable glass shelf, door storage, and a crisper. The C30ELGLASS is packaged and shipped in one box. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, temporary kitchen facilities, and any other location in need of a low maintenance, fully featured compact kitchenette at one great price.
Specifications
Nominal Height
41.0" (104 cm)
Height of Cabinet
41.0" (104 cm)
Nominal Width
30.0" (76 cm)
Width
30.0" (76 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.75" (60 cm)
Capacity
2.93 cu.ft. (83 L)
Defrost Type
Manual
Door
White
Cabinet
White
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
14.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
108.0 lbs. (49 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Refrigerator Included
CP34W
Refrigerator Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
1
Crisper Qty
1
Crisper Finish
Transparent
Crisper Cover
Glass
Full Door Shelves
2
Can Storage
Thermostat Type
Dial
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.16 oz.
High Side PSI
250.0
Low Side PSI
88.0
Cooking Type
Smooth-Top Cooktop
Number of Burners
2
Cooktop Controls
Dial
GTIN
EAN
UPC
All-in-one kitchen is built with virtually everything you need for meal preparation
Both the cooktop (12 amps) and refrigerator (1.3 amps) include 3-pronged cords for easy setup
Convenient lower cabinet with adjustable shelf lets you store dry goods
Easy-to-clean surface with a professional look
Operating indicators light up to show which burner is in use
Cooktop knobs require a small amount of force to turn the elements on, helping to prevent accidents
Stainless steel sink with ready-to-use gooseneck faucet included
User-reversible door swing on the refrigerator for added flexibility
Kitchenette is shipped in one piece, with reinforced packaging for added protection
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Includes a 5 3/4" 600W front element and 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking
Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls