SKU: C60ELGLASS
  • Width: 59.18"
  • Height: 40.00"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 5.10 cu. ft.
  • Defrost: Cycle
  • Number of Burners: 2
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 5.1 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings true convenience to smaller spaces with all-in-one combination kitchenettes. Available in a variety of sizes and finishes, these units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a 2-burner coil cooktop, sink, storage cabinet, and refrigerator with a freezer compartment. The C60ELGLASS is our deluxe combination kitchen in a full 60" width. At 24" deep, it leaves you plenty of room to navigate while preparing food on an easy-to-clean smoothtop cooktop with two 120V burners. SUMMIT CT661W, one of our most popular compact refrigerator-freezers, slides in under the counter. This unit uses SUMMIT's exclusive dual evaporator cooling, for energy efficiency with quality results. Automatic defrost eases maintenance in the refrigerator section and a manual defrost zero degree freezer keeps even ice cream frozen. Adjustable glass shelves, door storage, a wine shelf, and a crisper provide added storage options. Two cabinets provide ample space for dry storage. This unit includes a stainless steel work surface with a sink and faucet. Our all-in-one combination kitchens ship fully assembled in two boxes. Just slide the refrigerator in and start serving. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, and any other location in need of a full kitchen area at one great price.
Specifications
Nominal Height
40.0" (102 cm)
Height of Cabinet
40.0" (102 cm)
Nominal Width
60.0" (152 cm)
Width
59.18" (150 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
24.0" (61 cm)
Depth with door at 90(degree)
44.25" (112 cm)
Capacity
5.1 cu.ft. (144 L)
Defrost Type
Cycle
Door
White
Cabinet
White
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
25.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
220.0 lbs. (100 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Refrigerator Included
CT661W
Refrigerator Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
3
Crisper Qty
1
Crisper Finish
Transparent
Crisper Cover
Glass
Full Door Shelves
3
Wine Bottle Shelving
Thermostat Type
Dial
Interior Light
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.92 oz.
Cooking Type
Smooth-Top Cooktop
Number of Burners
2
Cooktop Controls
Dial
Interior Height 1
19.5" (50 cm)
Interior Width 1
20.5" (52 cm)
Interior Depth 1
17.0" (43 cm)
Interior Height 2
5.0" (13 cm)
Interior Width 2
19.0" (48 cm)
Interior Depth 2
11.5" (29 cm)
Compressor Step Height
7.0" (18 cm)
Compressor Step With
20.5" (52 cm)
Compressor Step Depth
5.0" (13 cm)
Sink Height
5.88" (15 cm)
Sink Width
16.75" (43 cm)
Sink Depth
14.88" (38 cm)
GTIN
EAN
UPC
All-in-one kitchen is built with virtually everything you need for meal preparation
Both the cooktop (12 amps) and refrigerator (1.2 amps) include 3-pronged cords for easy setup
Cooktop knobs require a small amount of force to turn the elements on, helping to prevent accidents
Operating indicators light up to show which burner is in use
Easy-to-clean surface with a professional look
Stainless steel sink with ready-to-use gooseneck faucet included
User-reversible door swings on the refrigerator-freezer for added flexibility
Two large cabinets with shelves lets you store dry goods behind a door
Base model comes in one box. Just slide the refrigerator-freezer into its opening and plug in
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Includes a 5 3/4" 600W front element and 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking
Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
Add more storage convenience with Summit wall cabinets, 12" or 18" wide choices with powder-coated metal construction in white or black finishes