SKU: CK36ELGLASS
  • Width: 36.13"
  • Height: 40.00"
  • Depth: 23.63"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
  • Defrost: Cycle
  • Number of Burners: 2
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.2 cu. ft.
  • Number of Shelves: 1
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings true convenience to smaller spaces with all-in-one combination kitchenettes. Available in a variety of sizes and finishes, these units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a 2-burner smooth-top cooktop, sink, storage cabinet, and refrigerator with a freezer compartment. The CK36ELGLASS is a 36" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. Its black exterior brings a modern look to efficiency spaces, with added touches of stainless steel on the kitchenette work surface and refrigerator doors. This unit includes a built-in 115V smooth-top cooktop with a 6" 600W and 7" 900W heating element. The power cord comes pre-installed for easy setup. The left side of the kitchenette features a compact sink with ready-to-use faucet. A cabinet with a removable shelf is located below the sink for dry storage. Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The CK36ELGLASS includes the two-door, ENERGY STAR certified CP34BSS, with 3.2 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model also includes an adjustable glass shelf, door storage, and a crisper. The CK36ELGLASS is packaged and shipped in one box. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, temporary kitchen facilities, and any other location in need of a low maintenance, fully-featured compact kitchenette. Additional choices are available with radiant cooktops, and in 30", 39", 48", and 60" wide sizes. Browse our website for more.
Specifications
Nominal Height
40.0" (102 cm)
Height of Cabinet
40.0" (102 cm)
Nominal Width
37.0" (94 cm)
Width
36.13" (92 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.63" (60 cm)
Depth with Handle
24.63" (63 cm)
Depth with door at 90(degree)
41.88" (106 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Defrost Type
Cycle
Door
Black/SS
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
13.1
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
116.0 lbs. (53 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Refrigerator Included
CP34BSS
Refrigerator Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
1
Crisper Qty
1
Crisper Finish
Transparent
Crisper Cover
Glass
Full Door Shelves
2
Can Storage
Thermostat Type
Dial
Interior Light
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.16 oz.
High Side PSI
250.0
Low Side PSI
88.0
Cooking Type
Smooth-Top Cooktop
Number of Burners
2
Cooktop Controls
Dial
Interior Height 1
18.5" (47 cm)
Interior Width 1
15.75" (40 cm)
Interior Depth 1
15.0" (38 cm)
Interior Height 2
7.5" (19 cm)
Interior Width 2
14.0" (36 cm)
Interior Depth 2
14.0" (36 cm)
Sink Height
7.25" (18 cm)
Sink Width
12.0" (30 cm)
Sink Depth
12.0" (30 cm)
GTIN
EAN
UPC
All-in-one kitchen is built with virtually everything you need for meal preparation
Stainless steel sink with ready-to-use gooseneck faucet included
Both the cooktop (12 amps) and refrigerator (1.1 amps) include 3-pronged cords for easy setup
Cooktop knobs require a small amount of force to turn the elements on, helping to prevent accidents
Operating indicators light up to show which burner is in use
Easy-to-clean surface with a professional look
Convenient lower cabinet with adjustable shelf lets you store dry goods
Kitchenette is shipped in one piece, with reinforced packaging for added protection
User-reversible door swings on the refrigerator-freezer for added flexibility
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Includes a 5 3/4" 600W front element and 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking
Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
Add more storage convenience with Summit wall cabinets, 12" or 18" wide choices with powder-coated metal construction in white or black finishes