SKU: CK54SINKR
  • Width: 54.00"
  • Height: 39.50"
  • Depth: 23.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.20 cu. ft.
  • Defrost: Cycle
  • Number of Burners: 2
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 3.2 cu. ft.
  • Number of Shelves: 2
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit brings true convenience to smaller spaces with all-in-one combination kitchenettes. Available in a variety of sizes and finishes, these units come fully featured with everything you need for the home foodservice experience, including a 2-burner smooth-top cooktop, sink, storage cabinets, and refrigerator with a freezer compartment. The CK54SINKR is 54" wide with an easy-fitting 24" depth. Its black exterior brings a modern look to efficiency spaces, with added touches of stainless steel on the kitchenette work surface and refrigerator doors. This unit includes a built-in 115V smooth-top cooktop with a rear 7" 900W and a front 5 1/2" 500W heating element. The power cord comes pre-installed for easy setup. The right side of the kitchenette features a compact sink with ready-to-use faucet. A single-door cabinet under the sink includes a removable wire shelf, perfect for storing cleaning supplies, while a French-door style cabinet under the work surface has a solid removable shelf, ideal for dry storage. Two grooved handles on each side allow for easy movement of the unit. Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The CK54SINKR includes the two-door, ENERGY STAR certified CP34BSS, with 3.2 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model also includes an adjustable glass shelf, door storage, and a crisper. The CK54SINKR is packaged and shipped in one box. Perfect for studio apartments, hotel rooms, dormitories, assisted living facilities, temporary kitchen facilities, and any other location in need of a low maintenance, fully-featured compact kitchenette. For this unit with a sink located on the left of the kitchenette, see the CK54SINKL. Note: For users who prefer a gas connection, Summit model GC22SS can fit inside the existing 11" W x 19 1/4" D cooktop cutout. Additionally, users can remove the center storage cabinet and install an 18" wide ADA compliant dishwasher, such as Summit model DW18SS4ADA. See the instructions in the "DOWNLOADS" section of this page.
Specifications
Nominal Height
40.0" (102 cm)
Height of Cabinet
39.5" (100 cm)
Nominal Width
54.0" (137 cm)
Width
54.0" (137 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.75" (60 cm)
Depth with Handle
23.75" (60 cm)
Depth with door at 90(degree)
42.0" (107 cm)
Capacity
3.2 cu.ft. (91 L)
Defrost Type
Cycle
Door
Black/SS
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Energy Usage/Year
322.0kWh/year
Other Energy Info
Cooktop is 20 Amps; Refrigerator-Freezer is 1.1 Amps
Amps
21.1
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
145.0 lbs. (66 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Refrigerator Included
CP34BSS
Refrigerator Door Swing
LHD
Reversible
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
1
Crisper Qty
1
Crisper Finish
Transparent
Crisper Cover
Glass
Full Door Shelves
2
Can Storage
Thermostat Type
Dial
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.16 oz.
High Side PSI
250.0
Low Side PSI
88.0
Cooking Type
Smooth-Top Cooktop
Number of Burners
2
Cooktop Controls
Dial
Interior Height 1
18.5" (47 cm)
Interior Width 1
15.75" (40 cm)
Interior Depth 1
15.0" (38 cm)
Interior Height 2
7.5" (19 cm)
Interior Width 2
14.0" (36 cm)
Interior Depth 2
14.0" (36 cm)
Sink Height
4.0" (10 cm)
Sink Width
11.0" (28 cm)
Sink Depth
13.0" (33 cm)
GTIN
EAN
UPC
All-in-one kitchen is built with virtually everything you need for meal preparation
Stainless steel sink with ready-to-use gooseneck faucet included
Both the cooktop (20amps) and refrigerator (1.1amps) include 3-pronged cords for easy setup
Cooktop knobs require a small amount of force to turn the elements on, helping to prevent accidents
Operating indicators light up to show which burner is in use
Easy-to-clean surface with a professional look
Kitchenette is shipped in one piece, with reinforced packaging for added protection
User-reversible door swings on the refrigerator-freezer for added flexibility
Side indents afford easy movement of the unit for added portability
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Includes a 5 1/2" 500W front element and a 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking
Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
Pre-installed radiant cooktop can be removed in the field to substitute another cooktop option (cutout: 11" W x 19 1/4" D); Compatible with Summit GC22SS 2-burner gas cooktop (LP convertible with included kit)