SKU: CL18WCPNR
  • Width: 17.50"
  • Height: 34.00"
  • Depth: 23.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 2.90 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Type: Built-In
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Refrigerator Capacity: 2.9 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 2.9 cu. ft.
  • Number of Shelves: 5
  • Style: Undercounter/Single Zone/Compact/Glass Door/Panel Ready
  • Series: Classic Collection
Summit Classic Collection |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit manufactures deluxe undercounter appliances designed to bring modern luxury into the home. The CL18WCPNR is an 18" wide single zone wine cellar. The front breathing design allows built-in installation under counters, while the fully finished cabinet in a jet black finish also enables freestanding use. This unit includes a fully articulating European-style hinge and 2-piece bracket kit that lets you easily install overlay panels over the door trim to create a custom look. Inside, white LED lighting located on the side walls complements the black interior to provide an attractive presentation of your stored collection. A lock is located in the kickplate for convenient security. The CL18WCPNR can store up to 29 Bordeaux or Burgundy style bottles. The black wooden shelves feature stainless steel trim. The interior control panel includes a digital thermostat for easy and intuitive operation, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit. Additional features include a user-reversible door, right angle plug for added space savings, sealed back design for easier cleanup, and a Sabbath mode setting. A built-in alarm audibly warns if the door is left ajar or if the unit exceeds recommended temperature, offering added protection for your wine storage. Uniquely styled and fully featured, the CL18WCPNR brings true luxury to small kitchen and wet bar spaces. For a matching beverage center, see model CL181WBVPNR.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
33.75" (86 cm)
Nominal Width
18.0" (46 cm)
Width
17.5" (44 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.5" (60 cm)
Depth with Handle
25.38" (64 cm)
Depth with door at 90(degree)
39.63" (101 cm)
Capacity
2.9 cu.ft. (82 L)
Bottles
29 bottles
Defrost Type
Automatic
Door
Glass/Panel-Ready Frame
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Amps
1.0
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
88.0 lbs. (40 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Number of Zones
1
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Adjustable Shelves
Yes
Shelf Type
Wood
Shelf Qty
5
Thermostat Type
Digital
Interior Light
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.64 oz.
High Side PSI
270.0
Low Side PSI
105.0
Interior Height 1
23.0" (58 cm)
Interior Width 1
12.25" (31 cm)
Interior Depth 1
17.5" (44 cm)
Compressor Step Height
4.5" (11 cm)
Compressor Step Width
12.0" (30 cm)
Compressor Step Depth
5.75" (15 cm)
Level Legs
2
Temperature Range
41 to 72 F
Interior Height 2
3.25" (8 cm)
Interior Width 2
12.25" (31 cm)
Interior Depth 2
5.25" (13 cm)