SKU: SCR1154LHD
  • Width: 23.38"
  • Height: 60.75"
  • Depth: 25.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 9.90 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Refrigerator Capacity: 9.9 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
  • Style: Glass Door
  • Type: Freestanding/Full Size
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit Commercial manufactures a full selection of slim-fitting European beverage centers designed for durable service, convenient use, and attractive presentation. Made in Denmark, model SCR1154LHD is a 24" wide 9.9 cu.ft. upright beverage merchandiser sized with a space-saving 25.25" depth. The double pane tempered glass door includes built-in LED lighting to create an attractive and energy efficient presentation of stored items, helping to promote impulse buys. A factory-installed lock allows users to secure the door as needed. Digital controls ensure easy and intuitive operation. This unit ships with a left hand door swing. Inside, the SCR1154LHD features a bright white interior for full product visibility. Four adjustable wire shelves let you rearrange your storage to accommodate a variety of sizes. Each shelf has a generous 79 lb. storage tolerance. We include one additional shelf to raise items off the floor. The automatic defrost system with a cold wall interior helps to keep beverages cold and minimize user maintenance, while powerful fan-forced cooling helps to evenly distribute airflow and promote fast temperature recovery in busy commercial environments. The SCR1154LHD is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and utilizes environmentally-friendly hydrocarbon refrigerant to comply with CARB guidelines. For a slightly taller version of this unit, see the SCR1301LHD.
Specifications
Nominal Height
61.0" (155 cm)
Height of Cabinet
60.75" (154 cm)
Nominal Width
24.0" (61 cm)
Width
23.38" (59 cm)
Nominal Depth
26.0" (66 cm)
Depth
25.25" (64 cm)
Depth with Handle
26.75" (68 cm)
Depth with door at 90(degree)
46.38" (118 cm)
Capacity
9.9 cu.ft. (280 L)
Defrost Type
Automatic
Door
Glass
Cabinet
White
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Amps
2.4
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
159.0 lbs. (72 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
LHD
Reversible
No
Shelf Type
Wire
Shelf Qty
4
Adjustable Shelves
Yes
Thermostat Type
Digital
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.76oz.
High Side PSI
430.0
Low Side PSI
87.0
Interior Light
Yes
Temperature Range
32 to 50 F
Sound Level
35 dB
Interior Height
50.75" (129 cm)
Interior Width
20.63" (52 cm)
Interior Depth
17.5" (44 cm)
Compressor Step Height
8.25" (21 cm)
Compressor Step Width
20.63" (52 cm)
Compressor Step Depth
7.0" (18 cm)
GTIN
EAN
UPC
Commercial merchandiser made in Denmark
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Tropicalized design protects contents from ambient hot temperatures
Reduced maintenance with auto defrost system
Two fans help to ensure even temperature distribution throughout the interior
Full visibility for maximum impulse sales
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Intuitive electronic controls make it easy to adjust the temperature between 32 and 50 F