SKU: SPR2700SS
  • Width: 26.75"
  • Height: 33.88"
  • Depth: 23.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 4.98 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Refrigerator Capacity: 4.98 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
  • Outdoor Use: Yes
  • Style: Undercounter/Compact
  • Type: Built-In
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit is expanding its popular lineup of outdoor refrigeration with new luxury choices for 27" wide spaces in residential or commercial outdoor kitchen spaces. Model SPR2700SS is an all-refrigerator sized just under 27" wide and under 24" deep for an easy fit in any space with limited depth. The versatile design allows built-in installation under counters or freestanding use, with weatherproof construction ideal for outdoor kitchens. The user-reversible door comes in a stainless steel finish with a vertical grain and a pro style handle. This unit has an integrated flat door hinge in stainless steel that does not add any additional height. The sealed back and right angle plug help to ensure an easy fit. We include a factory-installed lock on the door and two keys for optional security as needed. The refrigerator interior comes in a clean white finish, perfect for providing full visibility. The LED lighting can be adjusted between three levels of brightness to best suit your preferences. Additional features include a 96-hour Sabbath mode setting, high/low temperature alarm, and a child lock to secure the digital control panel. Adjustable chrome shelves make it easy to rearrange the interior as needed for the optimum storage. The door includes two racks ideal for holding condiments and the floor is slotted to keep bottles in place. The SPR2700SS is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and is also approved for residential use. The weatherproof construction allows use in indoor or outdoor kitchens. Additional 27" wide choices are available in drawer style (SPR275OS2D) and ADA height (FF27BSSADA), with more options available soon. For this unit with a set of four commercial casters, see the FF27BSSCAS.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
33.88" (86 cm)
Nominal Width
27.0" (69 cm)
Width
26.75" (68 cm)
Nominal Depth
24.0" (61 cm)
Depth
23.25" (59 cm)
Depth with Handle
25.25" (64 cm)
Depth with door at 90(degree)
48.5" (123 cm)
Capacity
4.98 cu.ft. (141 L)
Defrost Type
Automatic
Door
Stainless Steel
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
235.0kWh/year
Amps
1.25
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
101.0 lbs. (46 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Sabbath Mode
Yes
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Shelf Type
Chrome
Shelf Qty
3
Full Door Shelf Qty
2
Adjustable Shelves
Thermostat Type
Digital
Fan Type
Interior and Exterior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
1.23oz.
High Side PSI
150.0
Low Side PSI
50.0
Level Legs Qty
4
Interior Light
Temperature Range
36 to 46 F
Sound Level
40.5 dB
Interior Height
23.25" (59 cm)
Interior Width
22.5" (57 cm)
Interior Depth
16.88" (43 cm)
Compressor Step Height
4.25" (11 cm)
Compressor Step Width
22.5" (57 cm)
Compressor Step Depth
4.5" (11 cm)