SKU: SPR488BOSH34
  • Width: 19.00"
  • Height: 33.88"
  • Depth: 17.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 3.13 cu. ft.
  • Defrost: Automatic
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Refrigerator Capacity: 3.13 cu. ft.
  • Number of Shelves: 3
  • Outdoor Use: Yes
  • Style: Compact/Glass Door/Undercounter
  • Type: Built-In/Freestanding
Summit |Authorized Dealer
In Stock
PRODUCT DESCRIPTION
Summit's line of built-in undercounter outdoor appliances includes slim-fitting display beverage centers designed for optimum storage and product presentation. The SPR488BOSH34 features a versatile design that meets NSF-7 and UL-471 commercial standards, but is also approved for residential use. Sized with a slim 19 inch width and 17 3/4 inch shallow depth, it features a black cabinet with a sealed back for safe installation in the outdoors. The height can be adjusted between 33 7/8 and 34 1/2 inches to best suit your space. The user-reversible double pane tempered glass door features seamless stainless steel trim and a pro style handle. Customers supply their own handle to best match their setting. This unit is equipped with a right angle plug and integrated hinge for added space savings. Inside, the SPR488BOSH34 utilizes an internal fan to ensure the interior is evenly cooled from top to bottom, while the automatic defrost system allows for minimal user maintenance. LED lighting allows full visibility of stored items in the jet black interior. Three adjustable glass shelves with six positions provide optimal storage capacity inside the 3.1 cu. ft. interior. The dial thermostat, with seven temperature settings, is located in the upper-right corner for easy temperature management. The SPR488BOSH34 can be installed indoors or outdoors and is designed for built-in or freestanding use. Additional panel-ready choices are available in 15 inch, 18 inch, and 24 inch wide fits. Browse our full selection to find the perfect fit.
Specifications
Nominal Height
34.0" (86 cm)
Height of Cabinet
33.88" (86 cm)
Nominal Width
19.0" (48 cm)
Width
19.0" (48 cm)
Nominal Depth
18.0" (46 cm)
Depth
17.75" (45 cm)
Depth with door at 90(degree)
34.75" (88 cm)
Capacity
3.13 cu.ft. (89 L)
Defrost Type
Automatic
Door
Glass
Cabinet
Black
US Electrical Safety
ETL
Canadian Electrical Safety
ETL-C
Sanitation
ETL-S
Energy Usage/Year
285.0kWh/year
Amps
1.3
Voltage/Frequency
115 V AC/60 Hz
Weight
85.0 lbs. (39 kg)
Parts & Labor Warranty
1 Year
Compressor Warranty
5 Years
UPC
Door Swing
RHD
Reversible
Yes
Height Adjustable
Yes
Shelf Type
Glass
Shelf Qty
3
Adjustable Shelves
Can Storage
Thermostat Type
Dial
Fan Type
Interior
Refrigerant Type
R600a
Refrigerant Amount
0.88oz.
High Side PSI
320.0
Low Side PSI
120.0
Level Legs Qty
2
Interior Light
Temperature Range
34 to 50 F
Sound Level
32.6 dB
Interior Height
29.0" (74 cm)
Interior Width
16.0" (41 cm)
Interior Depth
12.75" (32 cm)
Compressor Step Height
7.0" (18 cm)
Compressor Step Width
16.0" (41 cm)
Compressor Step Depth
6.25" (16 cm)