SKU: CIT30YWBB
On Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 31.00"
  • Height: 4.37"
  • Depth: 21.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Series: Masterpiece Series
  • Style: Smoothtop
  • Type: Drop-In/Frameless
Thermador Masterpiece Series |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 11,598 points (
  • Cook Anywhere on the Flexible Cooking Surface
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Features
Specifications
Total Number of Heating Elements
5
Cooking Zone Flexibility
freeInduction
Power Levels
17 Power Levels
Watts
7200
ADA Compliant (When Installed to ADA requirements)
No
Material Number
CIT30YWBB
Brand Name
Thermador
Category
Induction Cooktops - 5 or More Elements
Product Name
Freedom Series 30" Built-In Electric Induction Cooktop with 5 elements, Wifi and Frameless Design