SKU: HMIB42WS
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Width: 42.00"
  • Height: 42.00"
  • Depth: 25.94"
  • Energy Star Rated: no
  • Type: Convertible/Ducted
  • ADA Compliant: No
  • Series: Masterpiece Series
Thermador Masterpiece Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 3 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 7,598 points (
color: Stainless Steel
Thermador HMIB42WS
Specifications
Installation Type
Island
Size
42 Inch
Venting
Ducted: Convertible to Recirculation Mode
Material
Stainless Steel
Grease Filter Material
Washable Stainless Steel
Filter Type
Cassette with Stainless Steel Frame
Type of Control
Via app
Speed Settings
4 Fan Speeds
Material Number
HMIB42WS
Brand Name
Thermador
Category
Downdraft Range Hoods
Product Name
Masterpiece(R), island cooker hood, 42'', Stainless steel
Upc
Installation
Island
Built-In / Free-Standing
Built-in
Ada Compliant
No
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Series
Masterpiece(R)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
30" - 42" x 42" x 26 15/16"
Required Distance Above Cooktop/Ranges
30''/30''
Damper
Yes
Product Packaging Dimensions (HxWxD)
29 1/2" x 45 1/4" x 20 1/2"
Gross Weight (Lbs)
118
Net Weight (Lbs)
97
Power Cord Length
0"