SKU: T24ID905RP
On Sale
  • Style: Upright/Panel Ready/Column
  • Type: Built-In
  • Width: 23.75"
  • Height: 83.75"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • Hinge Side: Right
Thermador |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 18,198 points (
color: Panel Ready
Thermador T24ID905RP
Specifications
Door Hinge
Right
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
Hinge Type
Softclose(R) Flat Hinge
Color / Material Housing
White
Total Unit Gross Capacity
11.2
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set
Material Number
T24ID905RP
Category
Upright Freezers
Product Name
Freedom(R), built-in freezer, 24'', Panel Ready, External Ice & Water Dispenser, Right Hinge
Yes
11.2
Installation
Full-integrated
Door Panel Options
Possible but accessory
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
42
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
83 3/4 " x 23 3/4 " x 24"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
84" x 24" x 25_IN
Gross Weight
Power Cord Length
118"
Adjustable Feet
Yes - all
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
83 3/4 x 23 3/4 x 24
Gross Weight (Lbs)
361
Net Weight (Lbs)
329
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
84 x 24 x 25
Ice Storage Capacity
7
Ice Production Per 24 Hours
2
SuperFreeze(R)
Door Open Indicator
Home Connect(R) WiFi-enabled
Home Connect(R) Features
Access Recipes, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
UPC
Evenly Distributes Cold Air Throughout Thermador Refrigerators \u0026 Freezers.
Easily Control Lighting, and Settings, Such as an Individual Temperature Control.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
In-Door Dispenser for ice and water
Open door assist allows the option for a handle-less design
Full Width Ice Drawer for large gatherings
Freedom(R) Hinge enables true flush design
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
Custom Panel Ready for seamless integration
LED Theater Lighting
Premium-Grade Stainless Steel Interior
Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Connection Rating (W)
350
Fuse Protection (A)
10
Ice Maker
true
Ice Storage Capacity (Lbs)
7
Plug Type
120V-3 prong