SKU: T24IF905SP
Memorial Day Sale
  • Style: Upright/Panel Ready/Column
  • Type: Built-In
  • Width: 23.75"
  • Height: 83.75"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • Hinge Side: Left
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 18 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 16,198 points (
color: Panel Ready
Thermador T24IF905SP
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Door Hinge
Left Reversible
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
Hinge Type
Softclose(R) Flat Hinge
Color / Material Housing
White
Total Unit Gross Capacity
12.2
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set, 1 x Ice storage container, small
Material Number
T24IF905SP
Category
Upright Freezers
Product Name
Freedom(R), built-in freezer, 24'', Panel Ready
Yes
12.2
Installation
Full-integrated
Door Panel Options
Possible but accessory
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
42
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
83 3/4'' x 23 3/4'' x 24''
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
84 " x 24 " x 25_IN
Gross Weight
Power Cord Length
118"
Adjustable Feet
Yes - all
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
83 3/4 x 23 3/4 x 24
Gross Weight (Lbs)
348
Net Weight (Lbs)
315
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
84 x 24 x 25
Ice Storage Capacity
6
Ice Production Per 24 Hours
3
SuperFreeze(R)
Door Open Indicator
Home Connect(R) WiFi-enabled
Home Connect(R) Features
Access Recipes, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
UPC
Evenly Distributes Cold Air Throughout Thermador Refrigerators \u0026 Freezers.
Easily Control Lighting, and Settings, Such as an Individual Temperature Control.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
LED Theater Lighting
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
Star-K certified
Full Width Ice Drawer for large gatherings
Custom Panel Ready for seamless integration
Premium-Grade Stainless Steel Interior
Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Connection Rating (W)
350
Fuse Protection (A)
10
Ice Maker
true
Ice Storage Capacity (Lbs)
6
Plug Type
120V-3 prong