SKU: T24UC915DS
Memorial Day Sale
  • Width: 23.87"
  • Height: 34.12"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Style: Undercounter
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: No
  • Total Capacity: 4.30 cu. ft.
  • Counter Depth: Yes
Thermador |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 9,098 points (
color: Stainless Steel
Thermador T24UC915DS
Color / Material Housing
Black
Panel Ready
Not Possible
Total Unit Gross Capacity
4.3
Refrigerator Gross Capacity
2.2
Freezer Gross Capacity
2.1
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system, 1 x Produce bin, small
Material Number
T24UC915DS
Category
Drawer Refrigerators
Product Name
Freedom(R), 24'' Masterpiece(R), Stainless steel
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Stainless steel
Energy Star(R) Certified
Yes
4.3
Installation Type
Built-In
Installation
Built-under
Door Panel Options
Not possible
2.1
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
34 1/8'' x 23 7/8'' x 23 5/8"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
34 1/2" x 24" x 24"
Gross Weight
Power Cord Length
60"
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
34 1/8 x 23 7/8 x 23 5/8
Gross Weight (Lbs)
174
Net Weight (Lbs)
164
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
34 1/2 x 24 x 24
Ice Storage Capacity
11
Ice Production Per 24 Hours
5
SuperCool
SuperFreeze(R)
No
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
Number of Adjustable Glass Shelves
0
Number of Refrigerator Door Bins
0
UPC
Adapts To Your Kitchen Needs, By Providing Customizable Drawer Dividers.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
Always Have Plenty of Fresh Ice On Hand, Produces 5.2 Pounds of Ice Per Day.
Touch Electronic Controls for Temperature Management
Customizable Drawer Organization
Star-K certified
Four Cooling Modes provide flexible temperature settings
SoftClose(R) Drawers offer ultra-smooth glide
Door open alarm ensures your items stay cold.
Drawer mats keep items from sliding
Filtered Automatic Ice Maker
Connection Rating (W)
150
Fuse Protection (A)
15
Voltage (V)
115
Ice Maker
false
Ice Production
5
Ice Storage Capacity (Lbs)
11
Number Of Door Bins - Refrigerator
Plug Type
A8 120V-3 prong rectangular