SKU: T24UR905DP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Style: Drawers/Drawer
  • Type: Built-In
  • Width: 24.00"
  • Height: 34.50"
  • Depth: 24.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 4.40 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 4.4 cu. ft.
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 8,698 points (
color: Panel Ready
Thermador T24UR905DP
Specifications
Color / Material Housing
Black
Door Hinge
Other
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity
4.4
Material Number
T24UR905DP
Brand Name
Thermador
Category
Drawer Refrigerators
Product Name
Freedom(R), Drawer Refrigerator, 24'', Panel Ready
Upc
Series
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Custom Panel
Energy Star(R) Certified
Yes
4.4
Installation Type
Built-In
Installation
Built-under
Built-In / Free-Standing
Built-in
Door Panel Options
Possible but accessory
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
34 1/8" x 23 7/8" x 23 5/8"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
34 1/2" - 35 1/4" x 24" x 24"
Gross Weight
Power Cord Length
60"
Adjustable Feet
No
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
34 1/8 x 23 7/8 x 23 5/8
Gross Weight (Lbs)
174
Net Weight (Lbs)
164
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
34 1/2 - 35 1/4 x 24 x 24
SuperCool
GTIN
EAN
UPC
Adapts To Your Kitchen Needs, By Providing Customizable Drawer Dividers.
Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
Four Cooling Modes provide flexible temperature settings
Star-K certified
Door open alarm ensures your items stay cold.
SoftClose(R) Drawers offer ultra-smooth glide
Customizable Drawer Organization
Drawer mats keep items from sliding
Connection Rating (W)
150
Fuse Protection (A)
15
Voltage (V)
115
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
No
Camera
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
false
Number Of Door Bins - Refrigerator
0
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Connected Appliances With Home Connect
Plug Type
A8 120V-3 prong rectangular