SKU: T30IR905SP
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Thermador: Receive up to Three Free Appliances or Upgrades
Offer Expires: 1/1/2026 to 12/31/2026
Enjoy exclusive savings with purchase of qualifying Thermador appliances.
  • Type: Built-In
  • Style: Column/Freezerless
  • Width: 29.75"
  • Height: 83.75"
  • Depth: 25.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Total Capacity: 13.00 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 13.0 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
  • Hinge Side: Right
  • Series: Freedom Collection
Thermador Freedom Collection |Authorized Dealer
In Stock|Only 13 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 17,198 points (
color: Panel Ready
Thermador T30IR905SP
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Panel Ready
Yes, Panel and Handle Sold Separately
Color / Material Housing
White
Door Hinge
Right Reversible
Hinge Type
Softclose(R) Flat Hinge
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity
16.8
Refrigerator Gross Capacity
16.8
Color
Not Applicable
Material Number
T30IR905SP
Brand Name
Thermador
Category
Freezerless Refrigerators
Product Name
Freedom(R), built-in fridge, 30'', Panel Ready
Upc
Series
Freedom(R)
Appliance Color/Finish
Custom Panel
Energy Star(R) Certified
Yes
Installation
Full-integrated
Built-In / Free-Standing
Built-in
Door Panel Options
Possible but accessory
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
40
Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum)
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
83 3/4" x 29 3/4" x 24"
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
84" x 30" x 25_IN
Gross Weight
Power Cord Length
118"
Adjustable Feet
Yes - all
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
83 3/4 x 29 3/4 x 24
Gross Weight (Lbs)
399
Net Weight (Lbs)
363
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
84 x 30 x 25
Water Filter
No
Ice Maker
No
SuperCool
SuperFreeze(R)
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
Sabbath Mode
Number of Adjustable Glass Shelves
3
Number of Refrigerator Door Bins
4
Home Connect(R) WiFi-enabled
Home Connect(R) Features
Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control
Camera
Connected Appliances With Home Connect
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
GTIN
EAN
UPC
Uses Advanced and Improved Cooling Technology for Humidity Control and Temperature Management.
Star-K certified
ThermaFresh(R) system keeps your produce fresh
Connection Rating (W)
350
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
Camera
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
false
Number Of Door Bins - Refrigerator
4
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
120V-3 prong