SKU: RSE36BRZ
Memorial Day Sale
  • Type: Freestanding
  • Cooktop: Smoothtop
  • Fuel Type: Electric
  • Width: 35.87"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 29.75"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Convection: Yes
  • Weight: 231.00 lbs
  • Downdraft Ventilation: No
  • Self-Clean: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: Yes
  • Oven Capacity: 6.0 cu. ft.
  • Series: Ramsay Series
Thor Kitchen Ramsay Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
Sign in / Sign up to earn 4,999 points (
  • True Convection Fan
  • Powerful Broil Element
  • White Projector Light on Panel
  • Radiant Burners
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Features
True Convection Fan
For even heat distribution within the oven.
Powerful Broil Element
The oven broiler features a 3,500 watts tube for quick and efficient broiling
White Projector Light on Panel
The panel is illuminated by a white projector light, ensuring easy visibility and a modern look.
Radiant Burners
Specifications
Fuel Type
Electric
Construction
Freestanding
Element Type
Radiant
Type of Grate
N/A
Watts (W) / Max BTU
3,000
Amperage
50A
Volts (V)
240V
Frequency (Hz)
60Hz
Control Type
Knob / Touch Screen
Panel light
Yes
Plug Type
50 Amp 4-Prong
Power Cord Length (in.)
US - Not Included (Canada Included)
6.1 cu. ft. (LAST UPDATED: 3/3/2025)
Oven Control Features:
Oven Cooking Modes
Bake, Conv Bake, Conv Roast, Air Fry, Pizza, Proof, Keep Warm, Fast Preheat, Dehydrate
Bake Element Power
3,500 BTU
Broil Element Power
3,500 BTU
Convection
True Convection
Oven Lights
Yes
Oven Racks (standard)
1
Oven Racks (telescopic)
1
Baking Sheet Size
Fits 29 x 16 Baking sheet
Self Clean (Y/N)
Y
Sabbath Mode (Y/N)
Y
Air Fry
Total Elements
5
Front Left Element
3,000W (1,500W & 1,500W)
Front Right Element
3,000W (1,800W & 1,200W)
Rear Left Element
1,200W
Rear Center Element
100W
Rear Right Burner
1,200W
Product Dimensions (WxDxH)
35 7/8 x 29 3/4" x 36"
Rubber Spacer Depth (Install On Back Panel)
3/4"
Product Height (From Bottom To Top Of Back Splash)
36"
Product Height (From Bottom To Top Of Side Panel)
36"
Product Depth (From Back Panel To Handle)
29"
Product Depth (From Back Panel To Bullnose)
27 1/2"
Product Depth (From Back Panel To Control Panel)
Product Depth (From Back Panel To Side Panel Front)
24"