SKU: UACR014SS01A
On Sale
  • Width: 13.87"
  • Height: 24.75"
  • Depth: 22.00"
U-Line |Authorized Dealer
In Stock|Only 3 left
Sign in / Sign up to earn 2,319 points (
color: Stainless Steel
U-Line UACR014BS01A
U-Line UACR014SS01A
U-Line UACR014WS01A
PRODUCT DESCRIPTION
Our 14" ADA Height Compliant Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 23 lbs. of ice per day and a storage capacity of 12 lbs. of ice. U-Line s ADA Height Compliant Crescent Ice Machine is available in stainless, black, or white door finishes. No drain required.
Capacity Ice
12 lb
Dimensions: Product Depth
16 15/32" (430mm)
Dimensions: Product Height
24 3/4" (629mm)
Dimensions: Product Width
13 7/8" (352mm)
Ice Production
23 lb
Shipping Depth
24.25" (616mm)
Shipping Height
30" (762mm)
Shipping Weight
61 lb (28 kg)
Shipping Width
17.13" (435mm)
Produces up to 39 lbs of ice per day
Stores 12 lb of ice
No drain required
Makes crescent shaped cubes approx. 1 2" W x 3 4" H x 2 1 4" L
Stainless steel handle (7 8" diameter)