SKU: UACR015BS01A
On Sale
  • Width: 14.81"
  • Height: 27.25"
  • Depth: 21.94"
U-Line |Authorized Dealer
In Stock|Only 6 left
Sign in / Sign up to earn 1,889 points (
color: Black
U-Line UACR015BS01A
PRODUCT DESCRIPTION
Our 15" ADA Height Compliant Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 25 lbs. of ice per day and a storage capacity of 25 lbs. of ice. U-Line s ADA Height Compliant Crescent Ice Machine is available in stainless, black, or white door finishes. No drain required.
Capacity Ice
25 lb
Dimensions: Product Depth
20 3/32" (509mm)
Dimensions: Product Height
27 1/4" (629mm)
Dimensions: Product Width
14 13/16" (376mm)
Ice Production
25 lb
Shipping Depth
24.25" (616mm)
Shipping Height
30" (762mm)
Shipping Weight
73 lb (33 kg)
Shipping Width
17.13" (435mm)
Produces up to 39 lbs of ice per day
Stores 25 lbs of ice
No drain required
Makes crescent shaped cubes approx. 1 2" W x 3 4" H x 2 1 4" L
Stainless steel handle (7 8" diameter)