SKU: B36CL81ENG
On Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 7/8/2026 | Must be postmarked by: 8/1/2026
  • Type: Freestanding
  • Style: French Door/Bottom Freezer
  • Width: 35.62"
  • Height: 72.00"
  • Depth: 29.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 20.50 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 14.5 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 6.0 cu. ft.
  • Number of Shelves: 5
  • Series: 800 Series
Bosch 800 Series |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 10,398 points (
color: Stainless Steel
Bosch B36CL81ENG
Bosch B36CL81ENW
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Color
Stainless Steel
Color / Material Housing
Grey
Panel Ready
Not Possible
ENERGY STAR(R) certified
Yes
Total Unit Gross Capacity - AHAM
20.5
Refrigerator Gross Capacity
14.5
Freezer Gross Capacity
6.1
Included Accessories
1 x cartridge for water filtering system
Material Number
B36CL81ENG
Brand Name
Bosch
Category
French Door Refrigerators with Ice
Product Name
800 Series, French Door Bottom Mount Refrigerator, Glass door, 36'', Stainless steel
Upc
Series
800 Series
Appliance Color/Finish
Stainless Steel
Energy Star(R) Certified
Yes
20.5
Installation Type
Free Standing
Installation
Free-standing
Built-In / Free-Standing
Door Panel Options
Not possible
6.1
Noise Level (Db(A) Re 1Pw)
40
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)
Required Cutout Size (HxWxD) (in)
72
Gross Weight
Power Cord Length
67 IN
Adjustable Feet
Yes - front only
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
72 " x 35 5/8" x 28 "
Gross Weight (Lbs)
410
Net Weight (Lbs)
385
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
72" x 36" x 25"
Water Filter
Ice Maker
Ice Storage Capacity
9
Ice Production Per 24 Hours
4
SuperCool
superFreezing
Door Open Alarm Fridge
EcoMode
Number of Adjustable Shelves
4
Number of Refrigerator Door Bins
5
Sabbath Mode
Home Connect(TM)
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
Connected Appliances With Home Connect
GTIN
EAN
UPC
Door Ajar Notification: - will notify you by alarm and on your phone should you leave the door open.
True Counter-Depth for flush installation
Organized Freezer Drawers for optimal storage
UltraClarityPro(R) Water Filter
A convenient Door Ajar Notification
Maintain temperature with MultiAirFlow
Control temperature and monitor with Home Connect
Dual Compressors for both your fridge and freezer
Put beverages on display in the Refreshment Center
A Filtered Water Dispenser inside your fridge
Stainless Steel Back Wall
UltraClarityPro(R) Water Filter: - removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
Energy Star Qualified for year round energy and money savings
MultiAirFlowTM
Adjustable FlexBar(R)
Glass over stainless steel finish.
True counter-depth for a built-in look.
Fuse Protection (A)
10
Voltage (V)
127
Frequency (Hz)
60
Basic Touch Control
No
Camera
No
Type Of Control
Electronic
Door Alarm
Ecomode
Ice Maker
Ice Storage Capacity (Lbs)
9
Number Of Door Bins - Refrigerator
5
Sabbath Mode
Supercooling
Superfreezing
Water Filter
Interior Light
Plug Type
120V-3 prong