SKU: B36CL81ENW
On Sale
  • Style: French Door/Bottom Freezer
  • Width: 35.62"
  • Height: 72.00"
  • Depth: 28.00"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • Counter Depth: Yes
  • Total Capacity: 20.50 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 14.5 cu. ft.
Bosch 800 Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 10,398 points (
color: White
Bosch B36CL81ENG
Bosch B36CL81ENW
Specifications
Color
White
Total Unit Gross Capacity - AHAM
20.5
Refrigerator Gross Capacity
14.5
Material Number
B36CL81ENW
Product Name
800 Series, French Door Bottom Mount Refrigerator, Glass door, 36'', White, Total No Frost
Appliance Color/Finish
White
Energy Star(R) Certified
Yes
20.5
Power Cord Length
67"
Appliance Dimensions (H X W X D) (In)
72 " x 35 5/8" x 28 "
Gross Weight (Lbs)
410
Net Weight (Lbs)
385
Required Cutout/Niche Size For Installation (In)
72" x 36" x 25"
Number of Refrigerator Door Bins
5
Organized 2-tiered freezer drawers
LED Lighting
Dual Compressors for both your fridge and freezer
Flexible storage with the FlexBar(R)
Put beverages on display in the Refreshment Center
Pyramid Ice
True counter-depth for flush installation
Maintain temperature with MultiAirFlow
UltraClarityPro(R) Water Filter: - removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner.
Connection Rating (W)
180
Number Of Door Bins - Refrigerator
5
Plug Type
120V-3 prong